Erik Linnolt

Linnu tiivul. Revisited

Mõtteid & mälestusi
esmatrükk 2000, täiendatud uustrükk 2005 (käesolev raamat)

„Meie meeled on pargitud ja nõuavad üha enam üksteist ületrumpavaid ilminguid. Õnnelikud on need, kes oskavad veel leida lõbu lihtsatest tunnetest ja elamustest, mida meie viis meelt söödavad vahel harva ajju kui kallist tasuta andi, olgu selleks siis värske õhu puhang, puhta vee vool, lilleline aas, liblikas, kes tiibu lehvitades oma värvi demonstreerib, või sinine tsiitsitaja hommikupäikese säras.”
„See oli vist Nostradamus, kes ennustas mõistukõneliselt, et põhjakotkas jääb peale. Indiaanlased Loode-Ameerikas, kus kord elasin, arvasid ka, et kotkas võidab lõpuks tapjavaala. Vaikse ookeani kirderanniku tootemitel on kujutatud tipus kotkast ja all vaala, kelle kotkas on võitnud. See annab mulle lootust ja usku, et viimase lahingu inimhinge sügavuses võidavad alati ülesehitavad jõud.”
Erik Linnolt


Dr. Erik Linnolti mälestused „Linnu tiivul” – mitmekülgne pilt ühest elust ja tööst arstina
35 aasta jooksul kaheksateistkümnes haiglas neljal maal ja neljas keeles, kõige kauem psühhiaatrina USA-s, Hartfordi eravaimuhaiglas. Erik Linnolt (1920–2015) kasvas noorpõlves üles Pärnus, mida ta raamatus meenutab võrdkujuna valgest linnast Vahemere kaldal. Erik õppis aastatel 1938–1939 Tondi Sõjakoolis, seejärel 1940–1943 Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas. Raamatu üks haruldasemaid peatükke on, kus noor Linnolt kirjeldab oma teenistust 14. juunist 19. septembrini 1939 president Pätsi Oru lossi garnisoni ratsakomando koosseisus. Linnolti heas eesti keeles kirjutatud memuaarid annavad panoraamse ülevaate Vabariigi-aegsest Eestist, kust selle raamatu abil ilmuvad nähtavale hoopis teistsugused inimesed, kui oleme meie täna. Autori põgenemine 1944. aasta sügisel Rootsi, arstiõpingute lõpetamine Stockholmi Karolinska Instituudis, minek 1951. aastal üle ookeani Põhja-Ameerikasse, „Stalinist võimalikult kaugemale”; Eriku elu lõpuni kestnud armastus näitlejast ja kirjanikust abikaasa Asta Willmanni vastu, see on raamat „Linnu tiivul”.
Toimetaja Helju Jüssi, kujundus Andres Tali