Leida Kibuvits 
KIREV

Saatus ja looming


„Leida Kibuvitsa looming on täna sama aktuaalne kui Kibuvitsa kirjutamisajal. Meid kimbutavad tihti üsna samasugused sisemised kriisid ja küsimused, samas on Kibuvits kergesti loetav ka seetõttu, et tema tegelased elavad modernses maailmas, millel on meie eluga palju sarnast.”
Maarja Vaino

Kogumik sisaldab tänapäeval unustatud, kuid omal ajal väga menuka kirjaniku Leida Kibuvitsa (1907–1976) novelle ja haruldasi käsitöid. Novellivalikus on „Lugu Püha Gertrudi säilmest” (1938), „Lepatriinupunane” (1938), „Sipelgaõli” (1941), „25-aastane kala” (1946), „Punane liilia” (1961), „Häda headuse pärast” (1961). Raamatus on ka katkend tema esikromaanist „Soomustüdruk”, millega Leida Kibuvits võitis 1932. aastal „Looduse” romaanivõistluse. Edukalt parnassile lennanud Kibuvits „oli 1930. aastatel lootustandvaim ja viljakam naisprosaist”, kirjutab teose saatesõnas kirjandusteadlane Maarja Vaino, lisades, et Kibuvitsa nimetati „kõikide meelte kirjanikuks”, kelle lood on täis värve, hääli, lõhnu.
Pallase Kunstikoolis õppinud Kibuvits illustreeris ka oma raamatuid. Raamatus ilmub valik tema piltidest novellikogule „Rist ja Rõõm” ning romaanile „Kass arvab, et...”.
Raamatus esitletakse Leida Kibuvitsa omapäraseid käsitöid, mis on hoiul ERM-i Heimtali Muuseumis.

Koostaja Sirje Endre, saatesõnad Maarja Vaino, Anu Raud ja Kadi Pajupuu;
kujundus Kadi Pajupuu